Sierakowice, ul. Piwna 2
Zblewo, ul. Pinczyńska 1A

Sprawdź również:

nawadnianie

Węże ogrodowe, konewki i bębny do nawadniania

19.12.2023

Nawadnianie terenu zielonego to pracochłonne zajęcie, które wymaga sporego nakładu czasu oraz zaangażowania. Z tego względu, warto rozważyć zakup efektywnych urządzeń do podlewania ogrodu. One usprawnią i przyspieszą nawadnianie roślin. Wydajne systemy nawadniające to nie tylko wygoda podczas podlewania, ale również mniejsze rachunki za wodę. Wybór urządzeń, sprzętów i systemów podlewania ogrodowej roślinności nie jest prosty. Często uzależniony jest m.in. od specyfiki upraw, powierzchni terenów zielonych oraz parametrów przyłącza wodnego. Sklep PSB Mrówka oferuje szerokie spektrum produktów do podlewania roślin w ogrodzie, na tarasie, na balkonie czy na domowym parapecie. W ramach asortymentu z działu „Nawadnianie ogrodu”, polecamy m.in. węże ogrodowe, konewki, pistolety zraszające, zraszacze obrotowe, pompy hydroforowe oraz olbrzymią gamę praktycznych akcesoriów. Funkcjonalne i ergonomiczne rozwiązania, jakimi odznaczają się dostępne w Mrówce sprzęty do nawadniania to gwarancja szybkiej, efektywnej oraz komfortowej pracy. Kupując w PSB Mrówka wybierasz nie tylko najwyższą jakość towarów od polskich producentów. Inne zalety to ekonomiczna eksploatacja, bezpieczeństwo, a także bardzo atrakcyjne ceny!  

 

Popularne sposoby nawadniania ogrodu   

 

Najbardziej popularnym sposobem zapewniania roślinności wody jest podlewanie jej przy użyciu konewki. W Mrówce można kupić tanie sprzęty o zróżnicowanej pojemności od 2 do 10 litrów. Dostępne są małe konewki z tworzywa sztucznego z długą wylewką i zdejmowanym sitkiem, a także duże ze stali ocynkowanej, odporne na korozję oraz mechaniczne uszkodzenia. Podlewanie konewką sprawdza się głównie na terenach zielonych o stosunkowo niewielkiej powierzchni. Doskonałym rozwiązaniem w przypadku braku przyłącza wody lub w celu zaoszczędzenia na rachunkach za wodę jest zbiornik na deszczówkę. Wariant ten sprawdza się zarówno przy ręcznym podlewaniu konewką, jak i przy wykorzystaniu węża ogrodowego. Jednak wtedy niezbędny jest dodatkowo zakup pompy głębinowej lub hydrofora. Praktycznym sprzętem do podlewania roślin w ogrodzie jest wąż ogrodowy z dyszą zraszającą, czyli emiterem wody z funkcją stopniowej regulacji strumienia (od punktowego po mżawkę). Dysze zraszające do węży cechują się dalekim zasięgiem wyrzutu wodnego strumienia. Dzięki temu można nimi podlewać dalsze połacie zieleni oraz trudno dostępne miejsca. Przy rozległych obszarach do nawadniania idealnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju zraszacze ogrodowe. Właściciele ogrodów i działek chętnie instalują perforowane węże kroplujące, które zapewniają roślinom optymalny poziom wilgotności. Przy tym zużywają nawet do 75 proc. mniej wody niż pozostałe systemy nawadniania. Linia kroplująca może zostać zamontowana m.in. w szklarni, jak też na otwartej przestrzeni. Sprawdza się przede wszystkim przy podlewaniu upraw i roślin rosnących w uporządkowanych formacjach (np. grządkach).   

 

Węże ogrodowe do podlewania ogrodu   

 

Węże ogrodowe to ważne akcesorium przy podlewaniu terenów zielonych. W szczególności, jeśli mamy do czynienia z działkami o większym metrażu oraz dużej odległości pomiędzy roślinami, a przyłączem wodnym. Na rynku można nabyć węże do zwykłego, bezpośredniego podlewania, jak i modele do budowy profesjonalnych systemów nawadniających ogród. W ramach dodatkowego wyposażenia węża, które zwiększają jego funkcjonalność oraz komfort użytkowania, warto dokupić dysze i pistolety zraszające, bębny czy wózki na kółkach. Dobry wąż ogrodowy powinien być odporny na działanie kilku niepożądanych czynników. Wśród nich należy wymienić m.in. duże wahania temperaturowe. Przy intensywnym nasłonecznieniu, wąż nagrzewa się do ponad 50 st. C. Natomiast w okresie przygruntowych przymrozków, oddziałuje na niego temperatura poniżej -20 st. C. Ważnym parametrem węży ogrodowych jest maksymalne dopuszczalne przez ciśnienie wody. Materiał, z jakiego wykonuje się solidne węże ogrodnicze musi być wytrzymały na zgniatanie oraz skręcanie, które często ma miejsce w trakcie podlewania. Oprócz tego, zastosowane do produkcji węża tworzywo sztuczne powinno być odporne na ścieranie. Nierzadko ma on styczność z utwardzoną powierzchnią w postaci betonowej wylewki, kostki brukowej czy asfaltu. Najlepsze są 3-warstwowe węże ogrodowe, zbrojone specjalnym otokiem, wykonane z elastycznego materiału (np. PVC). Dobre węże do podlewania, jakie oferuje sklep PSB Mrówka, są odporne na promieniowanie UV, osadzanie się glonów, a także na kontakt z różnego rodzaju środkami chemicznymi, jakie mogą występować w ogrodzie, m.in. nawozy, opryski itp. Wąż ogrodniczy należy odpowiednio przechowywać. Optymalnym rozwiązaniem są bębny, wózki oraz wieszaki, które ograniczają kontakt z podłożem i ryzyko uszkodzenia przez ostre sprzęty czy zwierzęta.  

 

 Funkcjonalne pistolety zraszające, czyli pif-paf i gotowe!   

 

Mobilne instalacje nawadniające w postaci węża ogrodowego często wyposażone są w funkcjonalne pistolety zraszające. Tego typu rozwiązanie świetnie sprawdza się podczas podlewania ogrodu, warzywnika, trawnika czy kwiatów na balonie i tarasie. Profesjonalny pistolet do węża ogrodowego, jaki można kupić w Mrówce, posiada kilka funkcji zraszających. Od ciągłego strumienia, przez intensywny prysznic, aż po mgiełkę i mżawkę wodną. Pistolet zraszający Khayner ma aż 9 poziomów emitowania strumienia. Można go również ustawić na pracę ciągłą w jednym trybie. Wiele rodzajów strumienia pozwala dopasować strumień wody do specyfiki różnych grup roślin. Dzięki funkcji rozpraszania oraz opcji natychmiastowego przerwania podlewania poprzez zwolnienie dźwigni (bez potrzeby zakręcania zaworu na przyłączu), pistolety zraszające pozwalają bardzo oszczędnie gospodarować wodą. Wysokociśnieniowy emiter generuje strumień o dalekim zasięgu, który umożliwia nawadnianie odległych stref zieleni. Rozproszony strumień wody nadaje się z kolei do zasilania delikatnych i owocujących roślin, takich jak np. kwiaty, truskawki, ogórki. Natomiast „prysznic”, który imituje padający deszcz – jest idealny do podlewania trawnika. Pistolety zraszające z Mrówki zaopatrzone są w specjalny nypel, który pozwala na bezpośrednie wpięcie emitera do węża przy pomocy uniwersalnej szybkozłączki. Ergonomiczny i antypoślizgowy uchwyt umożliwia wygodne oraz długotrwałe podlewanie, a trwałe oraz odporne na korozję czy mechaniczne uszkodzenia tworzywo to gwarancja użytkowania pistoletu przez długie lata. Co ciekawe, wielozadaniowe pistolety zraszające można wykorzystać dodatkowo do oczyszczenia chodnika z pyłu czy błota, umycia auta lub do kąpieli czworonoga.   

 

Zraszacze ogrodowe z Mrówki   


Na rynku można znaleźć m.in. zraszacze pulsacyjne oraz obrotowe na stojakach lub kotwione bezpośrednio do podłoża. Mrówka poleca 3-ramienny obrotowy zraszacz Khayner Garden, który posiada stabilną podstawę, umożliwiającą położenie urządzenia bezpośrednio na gruncie. Dobre zraszacze obrotowe wyposażone są w płynną regulację kąta i ciśnienia emitowanego strumienia. Dzięki temu z powodzeniem nadają się do nawadniania zarówno niewielkich terenów zielonych, jak też ogrodów wielkopowierzchniowych. Zraszacze to duży komfort dla posiadacza ogrodu oraz wymierna korzyść w postaci mniejszych rachunków z wodociągów. Co ciekawe, za sprawą rozdzielaczy i trójników, można łączyć ze sobą zraszacze obrotowe i w ten sposób równomiernie nawodnić w ten sposób cały teren rozległego ogrodu. Funkcjonalny zraszacz 360-stopniowy można ustawić tak, aby pracował w określonym wycinku, np. w przedziale 30 stopni. Przy zakupie obrotowego zraszacza warto jest zwrócić uwagę na solidny materiał odporny na odkształcenia pod wpływem ekstremalnych temperatur czy promieni UV.   

 

Praktyczne akcesoria do nawadniania ogrodu  

 

Bęben na wąż ogrodowy, to prawdziwy must have, który zapewnia wygodę podczas podlewania oraz bezpieczeństwo dla podatnych na uszkodzenia mechaniczne przewodów wodnych. W Mrówce można kupić specjalny wózek na wąż do podlewania z bębnem, którego konstrukcja zapobiega skręcaniu się przewodu w momencie rozwijania i zwijania. Wózek Khhayner Garden posiada wygodny uchwyt, kółka i korbę. Może pomieścić nawet 60 m węża o średnicy 1/2 cala (13 mm). Bęben wydłuża żywotność węża ogrodowego, ogranicza ryzyko przecięcia np. przez kosiarkę i ułatwia usunięcie z niego pozostałej po podlewaniu wody. Do uszczelnienia połączeń dwóch węży warto użyć szybkozłączek, które przydają się również przy zespalaniu końcówek uszkodzonego przewodu wodnego. Szybkozłączki ogrodowe pozwalają na konstruowanie bardzo rozbudowanych systemów nawadniających oraz swobodne przenoszenie węży w różne części ogrodu i posesji. Dobrze zaprojektowana instalacja nawadniająca do ogrodu może zostać zintegrowana z systemem smart home, stając się w pełni bezobsługowa. Jeśli chodzi o moduły, w oparciu o jakie można zbudować niezwykle funkcjonalną sieć, to warto sięgnąć m.in. po czujnik temperatury gleby i powietrza, wilgotności podłoża czy nasłonecznienia. Pracę całego systemu można sterować i monitorować za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej na smartfonie. 

 

Nawadnianie ogrodu z Mrówką 


W sklepie Mrówki znajdziesz wszystko to, co niezbędne do nawadniania zarówno wielkopowierzchniowego ogrodu jak i małego balkonowego ogródka. Od konewek, poprzez węże ogrodowe, aż po bębny. Odwiedź Mrówkę i zadbaj o swój piękny ogród.