Przejdź do głównej zawartości
Sierakowice, ul. Piwna 2
Zblewo, ul. Pinczyńska 1A

Sprawdź również:

szlifierki

Szlifierki kątowe i tarcze– najlepsze porady dla kupujących

12.06.2023

Okazuje się, że prędzej czy później każdy majsterkowicz staje przed problemem doboru odpowiedniej szlifierki kątowej. Praca z tym uniwersalnym, a zarazem niezbędnym narzędziem wymaga spełnienia kilku kryteriów.

Szlifierka kątowa jest niezastąpiona w pracy, przy remontach i drobnych pracach przy domu. To wszechstronne urządzenie tnie twarde materiały (blachy, kamień, ceramika, beton), szlifuje i poleruje powierzchnie.

Innowacyjne szlifierki kątowe zyskują na popularności. Nowe modele są bezprzewodowe i zapewniają maksymalną wygodę użytkowania. Obok ich zalet należy wymienić również bezpieczeństwo, które gwarantuje między innymi elektroniczne zabezpieczenie przed odbiciem w przypadku zakleszczenia tarczy tnącej.

Nowoczesne technologie otwierają przed nami szeroki wybór szlifierek kątowych. Każdą z nich wyróżniają inne, zaawansowane systemy pracy i właściwości mechaniczne.

– Dużą popularnością cieszy się teraz szlifierka kątowa 720W GWS 7-125 Bosch Professional. Jest idealna dla glazurników, bo świetnie leży w dłoni. Ma wąską rączkę, dzięki czemu można objąć ją w całości, przy tym wykonując pełne, kuliste ruchy i kręcić profesjonalne dziury pod armaturę (zlewy, baterie itp.). Wygoda użytkowania sprawia,
że szlifierkę chwalą sobie nawet leworęczni. Urządzenie ma jednak jeden minus. Nie posiada regulacji obrotów, więc przy dużej prędkości może czasem wyrywać z rąk urządzenie – mówi użytkownik szlifierki, Adrian.

Okazuje się jednak, że dla klientów sam wybór szlifierki nie stanowi większego problemu – w przeciwieństwie do doboru odpowiedniej tarczy…

Od czego zacząć?

Najlepiej od rozmiaru. Każda szlifierka jest dostosowana do konkretnej wielkości tarczy szlifierskiej oraz wymiaru otworu pod nią – te informacje dostępne są zawsze w instrukcji urządzenia. Standardowo dzieli się je na dwie grupy, czyli tarcze do cięcia (grubość między 1 a 3 mm) oraz do szlifowania (grubość około 6 mm).

Jak ostrzegają producenci, założenie tarczy o otworze różnym od trzpienia szlifierki może doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji, jaką może być nawet utrata życia.

Jaki materiał będziesz obrabiać?

Równie ważnym kryterium doboru tarczy szlifierskiej jest rodzaj obrabianego materiału. W tym momencie możemy spotkać się między innymi z tarczami do metalu, których używa się do cięcia metali żelaznych i stali.

W zależności od potrzeb możemy wybrać także tarcze diamentowe. Te z kolei wykorzystuje się do cięcia ceramiki, betonu i kamienia. Tego typu tarcze mogą mieć segmentowe i ciągłe obręcze oraz tzw. konstrukcje Turbo, które pozwalają na ponadprzeciętną szybkość cięcia.

Cenna wskazówka

Zwracaj uwagę na prędkość, z jaką użytkujesz tarczę. Jeśli dopasujesz maksymalną szybkość pracy szlifierki do maksymalnej prędkości tarczy, unikniesz późniejszych problemów. Tarcza obracająca się z zbyt dużą prędkością może się szybko zużyć, przegrzać, a nawet pęknąć w trakcie pracy.

Znajdź coś dla siebie w sklepach BAT

Poszczególne modele szlifierek kątowych mogą pochwalić się różnego rodzaju udoskonaleniami, dodatkowymi funkcjami i parametrami. Jeśli jesteś bardziej wymagający, wypróbuj szlifierkę kątową 230mm GA9020R Makita. Narzędzie startuje z wolnych obrotów, więc nie ma najmniejszych szans na jakiekolwiek szarpnięcia ręki. Pracując na co dzień w kurzu, na pewno będziesz cenił sobie funkcję przeciwpyłową. Powłoka „Zick-Zack” wirnika i izolacja stojana wykonana warstwowo techniką proszkową, umożliwiaja pracę elektronarzędzia w trudnych warunkach. Pierścień labiryntowy chroniący łożysko kulkowe przed pyłem szlifierskim. Szczotki węglowe wymieniane są z zewnątrz, więc zaoszczędzisz czas i zyskasz na wygodzie użytkowania.

Wejdź na stronę sklepu Bat i porównaj naszą ofertę. Jeśli będziesz miał pytania, możesz skontaktować się z działem sprzedaży, który udzieli Ci wszystkich informacji.