Sierakowice, ul. Piwna 2
Zblewo, ul. Pinczyńska 1A

Sprawdź również:

remont-łazienki

Remont - jak się do niego dobrze przygotować?

20.06.2023

Przygotowanie do remontu

Remont mieszkania to spore wyzwanie. Zarówno finansowe, jak i organizacyjne. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy remontowane mieszkanie jest przez nas zamieszkiwane. Wówczas musimy remont zaplanować odpowiednio wcześniej. Po pierwsze ze względu na dostępność ekip remontowych, na które często trzeba poczekać. Po drugie warto pomyśleć o wcześniejszym zakupie materiałów budowlanych. W dobie rosnących cen i problemów z ich dostępnością, mogą być to bardzo istotne kwestie. Następstwem tych przemyśleń jest kosztorys remontu. Przed udaniem się na zakupy, dobrze jest spisać listę wszystkich niezbędnych produktów, sprzętów i narzędzi. Sami jesteśmy w stanie sporządzić listę tych najważniejszych. 

W przypadku np. farb, klejów, tynków, czy silikonów, warto podpytać naszych fachowców. Konkretna lista pozwoli nam przynajmniej częściowo stworzyć kosztorys. Wówczas możemy praktycznie podejść do kwestii budżetu i zrezygnować np. z droższej podłogi drewnianej na rzecz tańszych, ale bardzo efektownych paneli, które swoim wyglądem będą do złudzenia przypominały tę drewnianą, np. Panele podłogowe Dąb Veracruz. Odpowiednio wcześnie sporządzona lista zakupów pozwoli też na lepsze rozeznanie rynkowe – odpowiednich produktów możemy poszukać w sklepie internetowym mrowka.com, w lokalnym oddziale Mrówka Sierakowice albo też w gazetce promocyjnej.

Kiedy zaplanować remont

Przeprowadzanie prac remontowych najlepiej zaplanować na okres wiosenno- letni. Zima to zdecydowanie nie jest najlepszy czas na generalny remont mieszkania. Wyobraźmy sobie skuwanie kafelków, wyburzanie ścian czy choćby używanie farb, bez możliwości wywietrzenia pomieszczeń. Okres zimowy nie jest też najlepszy, gdy nasz remont zakłada prace związane z wymianą instalacji wodno- kanalizacyjnej lub wymianę drzwi i okien. Zimą można pokusić się o mniej inwazyjne prace- np. układanie paneli podłogowych. 

W jakiej kolejności zrobić remont - najpierw instalacje 

W fazie planowania remontu musimy zastanowić się nad możliwościami, jakie mamy. Jeżeli chcemy burzyć ściany, a mieszkamy w spółdzielni mieszkaniowej, warto upewnić się jakie prace możemy wykonać. Przede wszystkim musimy znać ściany nośne i działowe oraz wiedzieć, gdzie znajdują się poszczególne instalacje. Jeżeli planujemy kładzenie nowych, powinniśmy dobrze zaprojektować ich rozłożenie. Wiedza o tym, gdzie znajdować się będą poszczególne urządzenia, pozwoli nam na dokładne rozrysowanie przyłączy. Dzięki temu unikniemy problemów w trakcie remontu, jak również po jego zakończeniu mamy szansę na idealną aranżację kuchni czy łazienki. Projekt ma znaczenie! Wiedza o tym, jak będą rozstawione np. szafki kuchenne, pozwoli na odpowiednie rozmieszczenie gniazdek elektrycznych czy włączników światła. Nie zapominajmy o hydraulice! Gdy chcemy zmienić miejsce zlewu, czy zmywarki- musimy o to zadbać w pierwszej części remontu. Również wstępny projekt aranżacji pokojów po remoncie może być przydatny, szczególnie jeśli przeprowadzamy zmiany np. w oświetleniu i rozmieszczeniu lamp.

Po zburzeniu ścian - łazienka 

Remont łazienki to spore wyzwanie finansowe i organizacyjne. Zaczynamy od projektu. Warto poświęcić czas na dobre rozplanowanie usytuowania sprzętów. Plan obejmuje rozmieszczenie armatury (baterie łazienkowe, kabiny prysznicowe, umywalki, toalety, bidety, itd), mebli, grzejnika łazienkowego itp. Należy wziąć pod uwagę wysokość, na jakiej sprzęty trzeba usytuować, ergonomiczne odległości między nimi oraz łatwość dostępu do każdego z urządzeń i akcesoriów łazienkowych. Następnie określamy zakres prac remontowych, budżet i zamawiamy odpowiednio wcześniej ekipę remontową. Równie istotny jak wybór fachowców, jest wybór materiałów. Powinny one spełniać nasze oczekiwania estetyczne, ale również praktyczne. Ściany i podłogę łazienki warto wykończyć materiałami niechłonącymi wilgoci, jak również łatwymi do czyszczenia. Szczególnie powierzchnie, które narażone są na kontakt z wodą. Najczęściej w łazienkach decydujemy się na płytki ceramiczne. Niezmiennie uznaniem cieszy się gres. W łazience warto zastosować szkliwiony. W dużej łazience lub w miejscach, które nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą, można pokusić się o pokrycie farbą, która przeznaczona jest do malowania łazienki. To rozwiązanie cieszy się ostatnio dużą popularnością. Obniża koszty całego remontu i stanowi ciekawe rozwiązanie wizualne. Remont łazienki to okazja, by stała się ona bardziej funkcjonalna i ergonomiczna, na co duży wpływ ma dobór urządzeń sanitarnych. By uniknąć przeróbek kanalizacji, najmniej problemów przysporzy wymiana na produkty o tych samych wymiarach i otworze odpływowym, co stare. W zależności od wielkości łazienki decydujemy się na kabinę prysznicową, wannę lub jedno i drugie. Jak się okazuje wanny wciąż są bardzo lubianym rozwiązaniem, zatem warto się im przyjrzeć bliżej. Do wyboru mamy modele akrylowe, stalowe wykończone emalią, żeliwne, kompozytowe oraz drewniane. Najczęściej sięgamy po wyroby z akrylu, który jest trwały, stosunkowo lekki i w dodatku tłumi hałas i długo utrzymuje ciepło.

Remont i malowanie ścian

Malowanie podczas generalnego remontu jest jednym z ostatnich etapów prac. Zanim jednak je rozpoczniemy, warto przyjrzeć się powierzchniom, które mają zostać wymalowane. Najpierw musimy zlikwidować wszelkie plamy, ubytki, pęknięcia i nierówności. Dopiero po usunięciu tych usterek, gdy ściana jest gładka, ma zachowaną ciągłość struktury i jest czysta, możemy przystąpić do kolejnych prac. Pominięcie tego etapu grozi tym, że farba nie będzie schła, będzie się łuszczyła albo zacznie odstawać od podłoża. Gdy nie usuniemy plam, będzie je widać po nałożeniu farby nawierzchniowej. Przy wyborze farb powinniśmy się sugerować przede wszystkim miejscem ich przeznaczenia. W pokojach wystarczy, że użyjemy farb akrylowych. W łazienkach i kuchniach i pomieszczeniach, w których zmywalność ma znaczenie, sprawdzą się najlepiej farby lateksowe. Do malowania ścian nie używajmy spienionych farb (mogą takie być np. po transporcie lub intensywnym mieszaniu). Pozostawmy spienione farby na 1-2 godziny, aby się odpowietrzyły – po tym czasie nadają się do użytku. Również niewłaściwe jest malowanie ścian zbyt rzadką farbą. Rozcieńczanie farby grozi bowiem pojawieniem się zacieków. Przyczyną zacieków mogą być także takie błędy, jak położenie zbyt grubej warstwy farby oraz niedostateczne nawilżenie nią wałka. Nie popłaca również nadmierne oszczędzanie przy zakupie farby. Wybór najtańszej, szczególnie jeśli jest niesprawdzonej firmy, może spowodować, że szybko trzeba będzie przystąpić do ponownego malowania.

A na koniec - sprzątanie po remoncie

Aby nie mieć go za wiele, przed rozpoczęciem remontu należy zabezpieczyć wszystkie powierzchnie. Folie malarskie, taśmy i tektury powinny być na bieżącym wyposażeniu remontowanej powierzchni. Jeżeli dobrze się do tego przygotujemy, sprzątanie po remoncie będzie znacznie łatwiejsze. Dotoczy to zarówno naszego lokalu, jak i w przypadku mieszkań, również sprzątania klatki schodowej. Warto też sprzątać na bieżąco. Niezbędnym może okazać się odkurzacz z większą mocą i przede wszystkim  z możliwością wciągania pyłu budowlanego.