
Narzędzia brukarskie - chwytaki, młotki i imaki
Są narzędzia, którymi ekipa brukarska powinna obowiązkowo dysponować. Są też przyrządy, które dodatkowo podnoszą prestiż firmy i jakość końcowego efektu. Po jakim sprzęt warto sięgnąć?
Umiejętne operowanie narzędziami brukarskimi to dość trudna sztuka. Dziś konkurencja w tej dziedzinie znacznie wzrosła. Kostkarze ścigają się w wyścigu o mocną pozycję na rynku i solidne doświadczenie. Jednak optymalne wykorzystanie sprzętu brukarskiego nie wystarczy. Teraz równie bardzo liczy się porządny zestaw narzędzi, który podniesie jakość estetyczną i mechaniczną uzyskanego efektu. Po jakie przyrządy sięgnąć, żeby sprostać oczekiwaniom zleceniodawcy?
Podnoszenie i przenoszenie
Ergonomiczne podnoszenie i przenoszenie kostki brukowej lub cegły wcale nie musi być trudne. Chwytak do przenoszeń pozwoli Ci wykonać te czynności nie tylko w szybki, ale też w bezpieczny sposób. Uchwyt cegieł, kostek brukowych i klinkieru odbywa się na zasadzie samo-zacisku. Narzędzie posiada regulowany rozstaw szczęk, który w zależności od potrzeb umożliwia złapanie odpowiedniej ilości przenoszonych elementów. Dodatkową zaletą stosowania tego urządzenia jest fakt, że pracownicy podczas przenoszenia kostki nie muszą przytrzymywać jej na "brzuchu". Używając chwytaka do przenoszenia cegły i kostki nie niszczą więc ubrania ochronnego. Do transportu elementów stosuje się dwa urządzenia (obydwie ręce są równomiernie obciążone), co w znaczący sposób zwiększa wydajność pracy i poprawia ergonomięDo ustawiania krawężników oraz innych elementów warto użyć chwytaka do krawężników poprzecznego. Jeden chwytak obsługują dwie osoby, łapiąc krawężnik w poprzek (czyli odwrotnie niż w przypadku chwytaka wzdłużnego). Posiada szczęki z elementami gumowymi, które zapewniają skuteczny uchwyt przenoszonych elementów. Chwytak poprzeczny został wyposażony w demontowalne rączki, w celu ułatwienia transportu i przechowywania. Powierzchnie malarskie wykonane metodą proszkową zapewniają mu trwałość oraz estetykę. W marketach budowlanych BAT dostępny jest również
Chwytak do płytek oraz trelinki RCP. Uchwyt płyt odbywa się na zasadzie samo-zacisku. Rozstaw szczęk może być regulowany i dostosowywany do wielkości płytek. Ręczny chwytak w znaczący sposób ułatwia i przyspiesza układanie płyt oraz jest bardzo wygodny w użyciu. Dodatkowo dodana jest jedna prosta końcówka, po zamontowaniu której możliwe jest wyciągnięcie źle położonej lub uszkodzonej płytki ze środka ułożonego wzoru. Powierzchnia urządzenia pokryta jest powłoką galwaniczną, która zapewnia mu wysoką trwałość.
Dobijanie i wyrównywanie
Młotki brukarskie służą głównie do dobijania i wyrównywania takich elementów jak kostka brukowa, krawężniki, obrzeża i różnego rodzaju płyty. Dobrze więc znać szeroką gamę ich odmian oraz sprawdzić, który młot jest adekwatny do danego zadania i umiejętności jego wykonawcy.
Młotek brukarski MBM 07 cechuje się wysoką wytrzymałością i jakością wykonania. Nylon charakteryzuje się niezastąpioną twardością. Sprawdza się więc przy pracach z materiałami ostrymi o twardych krawędziach, tj. granit.
Bardziej uniwersalny jest Młotek brukarski MBM 06. Ten został wyposażony zarówno w obuchy wykonane z gumy, jak
i z nylonu. Narzędzie wykazuje się wysoką wytrzymałością w pracach przy materiałach o ostrych i twardych krawędziach.
Wyciąganie
Imak brukarski IBM służy do wyciągania kostki brukowej z ułożonej już nawierzchni, nie uszkadzając przy tym samej kostki. Zaletą tej konstrukcji jest to, że niezależnie od ustawienia szerokości chwytaka, zawsze oś wyciąganej kostki znajduje się w osi całego urządzenia. W zasadniczy sposób ułatwia to pracę urządzeniem. Dodatkową zaletą jest to, że końcówki imaka (noże) są dostępne jako części zamienne.
Czternaście oddziałów sklepów BAT otwiera przed klientami różnorodną ofertę z narzędziami brukarskimi Mimal. "Batmani" (czyli sprzedawcy z BATa) zapewniają dostarczenie pełnych informacji o produkcie i możliwość ich zamówienia.