Marzec w ogrodzie z Mrówką
20.06.2023
Nadszedł marzec. Z niecierpliwością wyczekujemy na pierwsze ciepłe dni i ten czas, gdy ruszymy z pierwszymi pracami w ogrodzie. Zapraszamy na szybki przegląd - jakie prace ogrodowe w marcu należy wykonać.
Co robimy w ogrodzie w marcu - prace porządkowe
Zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie w marcu zaczynamy od uporządkowania ogrodu. Bierzemy do ręki grabie ogrodnicze i wygrabiamy zeszłoroczne liście. Kiedy pozostałości jesieni i zimy skończą w kompostowniku, przystępujemy do sprawdzenia, w jakim stanie są rośliny sadownicze. Weryfikujemy czy drzewka owocowe nie mają uszkodzeń mrozowych lub oznak infekcji chorobowych. Wykonujemy cięcie drzew i krzewów, szczególnie posadzonych jesienią. Posadzony jesienią agrest, maliny i porzeczki teraz należy przyciąć tuż nad ziemią, a starsze drzewa i krzewy prześwietlamy cięciem prześwietlającym.
Do wykonania tych zabiegów przydadzą się narzędzia ogrodnicze pewne i ostre, które nie będą powodowały dodatkowych uszkodzeń.
Upewnij się, że w Twoim schowku są sprawne:
- piła ogrodnicza;
- sekator i oburęczny;
- łopatka
Rany po cięciu posmarować koniecznie należy zabezpieczyć. Służy do tego maść ogrodnicza, np. firmy Hunter
W pochmurne, cieplejsze dni usuwamy okrycia zimowe i włókniny. To jest ten moment, gdy warto zrobić ich przegląd i uzupełnić braki.
Czas na róże - zabiegi pielęgnacyjne róż zaczynamy również od usunięcia okryć. Potem rozpoczynamy cięcie krzewów róż - usuwamy najstarsze pędy, wszystkim różom wycinamy pędy słabe i obumarłe. Musimy też zdecydować, jak poprowadzić kwitnienie naszych róż wielokwiatowych. Jeżeli celem są duże kwiaty róż - przycinamy silnie na kilka oczek (oznacza to też późniejsze kwitnienie). Jeżeli róża ma kwitnąć wcześniej, pędy skracamy lekko - kwiaty będą mniejsze, ale pojawią się wcześniej.
Trawnik
Z trawnika również usuwamy obornik, kompost i pozostałe liście. Naszym pierwszym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego napowietrzenia trawnika. Służą temu zabiegi takie jak wertykulacja i aeracja. Na początek wykonujemy wertykulację za pomocą wertykulatora - natnie on darń pionowo, pozwoli również usunąć zaschnięte źdźbła i tzw. filc. Teraz czas na kolejny zabieg, którym jest aeracja trawnika. Warto tu warto zastosować aerator.
Kiedy trawnik rozpoczyna rosnąć, czas na wsparcie tego procesu - niezbędny będzie nawóz do trawników z Mrówki.
Jakie rośliny siejemy w marcu?
Od początku marca wysiewamy nasiona do rozsady warzyw - mówimy tu o takich warzywach jak kapusta, kalafior, kalarepa czy brokuły. Również sałata masłowa i krucha powinna zostać wysiana w marcu - później zostanie przesadzona do gruntu. W ogrodzie zawsze mamy doniczki i skrzynki, więc w drugiej połowie miesiąca wysiewamy do nich paprykę i pomidory. UWAGA - papryka i pomidor to rośliny ciepłolubne - na zewnątrz można je wysadzić dopiero w drugiej połowie maja. Pamiętajmy, że niezbędna nam będzie ziemia do owoców i warzyw.
Co możemy posadzić w marcu?
Pod koniec marca, przy ładnej pogodzie, możemy posadzić nowe drzewa i krzewy owocowe. Po posadzeniu przycinamy je i podlewamy - jeżeli wąż ogrodowy i końcówki do podlewania spędziły czas w nieogrzewanym garażu, należy zrobić również ich przegląd i uzupełnić braki. Tutaj też może przydać się konewka ogrodowa.
Zobacz wszystkie produkty z kategorii Mrówka ogród!