Sierakowice, ul. Piwna 2
Zblewo, ul. Pinczyńska 1A

Sprawdź również:

Projekt-bez-nazwy-(8)

Letnia kuchnia z Mrówki

19.12.2023

Czas na świeżym powietrzu w gronie przyjaciół i pyszne, zdrowe jedzenie – to wystarczające argumenty do budowy letniej kuchni w ogrodzie. Lista korzyści z posiadania takiego miejsca jest jednak zdecydowanie dłuższa. Inspiracji w zakresie stworzenia w przydomowym plenerze funkcjonalnej i komfortowej przestrzeni do gotowania oraz relaksu nie brakuje. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom właścicielom nieruchomości, którzy planują budowę letniej kuchni przy domu, sklep PSB Mrówka zadbał o asortyment, umożliwiający kompleksową realizację takiego projektu. W Mrówce można kupić zarówno materiały budowlane do stworzenia konstrukcji, instalacji, a także wszystkie elementy do wyposażenia oraz zagospodarowania otoczenia kuchni letniej. Eksperci z Mrówki chętnie doradzą jak zbudować i urządzić własną letnią kuchnię w ogrodzie, aby spełniała swoje zadania przez długie lata.   

 

Zalety posiadania kuchni letniej  

 

W strefie klimatycznej, w jakiej znajduje się Polska, nieco zatarł się już podział na cztery pory roku. Coraz częściej mamy do czynienia z długimi i ciepłymi wiosnami oraz nieco chłodniejszą jesienią. Takie uwarunkowania sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody, śpiewających ptaków i barwnych motyli. Pomocna w tym względzie z pewnością jest ogrodowa kuchnia letnia. To rozwiązanie dedykowane przede wszystkim dla miłośników biesiadowania na wolnym powietrzu. Doskonale sprawdza się podczas weekendowych śniadań, rodzinnych obiadów oraz wieczornych imprez w gronie znajomych. Świeże powietrze wzmaga apetyt. Dlatego gotowanie i grillowanie w kuchni letniej ma wielu zwolenników. Ogrodowa kuchnia letnia może być naturalnym przedłużeniem domu. Brak sztywnych standardów w zakresie aranżacji tego typu strefy, umożliwia stworzenie przestrzeni dostosowanej do potrzeb i upodobań jej użytkowników. Oprócz przyjemności z przyrządzania tradycyjnych posiłków w plenerze i w otoczeniu natury, letnia kuchnia daje olbrzymie spektrum możliwości, takich jak np. wędzenie czy wypiekanie pieczywa. Kiedy w ogrodzie rosną drzewka owocowe lub uprawia się warzywa, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w urządzonej na zewnątrz kuchni przygotowywać również wszelkiego rodzaju przetwory.   

 

Zbuduj letnią kuchnię w ogrodzie z Mrówką  

 

W Mrówce znajdziesz materiały budowlane, sprzęt i różne akcesoria, dzięki którym Twoja kuchnia letnia będzie funkcjonalna, estetyczna i bezpieczna. Gotowanie w niej stanie się przyjemnością. Zagospodarowanie tego typu przestrzeni wymaga dobrego planu i zastosowanie szeregu przemyślanych rozwiązań, ponieważ strefa taka pełni dziś rolę kuchni, jadalni, salonu czy składziku. Na etapie projektowania, warto w pobliżu przewidzieć dodatkowe pomieszczenie gospodarcze np. na meble ogrodowe. Market Mrówka to idealne miejsce do zaczerpnięcia inspiracji, pomysłów i zakup kompletnego wyposażenia w trakcie budowy przydomowej kuchni letniej. Projektując letnią kuchnię z Mrówką nie musisz się ograniczać. Duży wybór urządzeń, instalacji oraz wyposażenia do kuchni letniej w połączeniu z fachowym doradztwem sprawi, że gotowanie na wolnym powietrzu stanie się przyjemnością i Twoją nową pasją!   

 

Projekt kuchni letniej – o czym warto pamiętać?  

 

W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie miejsce do zabudowy letniej kuchni. Optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego celu werandy, wiaty bądź niezależnej altany. Ważne jest zachowanie pewnej odległości od domu, aby dym z pieca lub grilla nie przedostawał się do pomieszczeń mieszkalnych. Warto zadać o widok z kuchni letniej, np. na ogród oraz o osłonięcie plenerowej strefy kulinarnej przed promieniami palącego słońca. Dobrze ponadto nie budować kuchni letniej w sąsiedztwie instalacji sanitarnych i urządzeń technicznych. W skład niewielkiej mobilnej kuchni wchodzi zazwyczaj kuchenka elektryczna lub gazowa, zlew i blat roboczy. W przypadku większych powierzchni, podstawowe wyposażenie kuchni letniej można wzbogacić np. o lodówkę, grill czy piec do chleba/pizzy. Organizacja pełnego zaplecza kuchennego w plenerze, rodzi nierzadko konieczność podłączenia różnych instalacji użytkowych. Jeśli chodzi o gotowanie lub grillowanie, to wartą rozważenia opcją jest piec gazowy na butlę lub np. 5-palnikowy grill gazowy na kółkach. Na co jeszcze zwrócić uwagę projektując kuchnię letnią? Istotny jest wybór podłogi, którą powinna być dostosowana do przeznaczenia strefy, stylu i charakteru budowli. Poza tym ważne jest by była odporna na wilgoć, wahania temperatury czy mechaniczne uszkodzenia, np. pod wpływem spadających przedmiotów. Można zdecydować się na płytki ceramiczne, gres, drewniane deski albo kamień. Kluczowe może okazać się zadaszenie, które z założenia powinno chronić przed opadami oraz intensywnym nasłonecznieniem. Nie bez znaczenia jest też oświetlenie letniej kuchni – zarówno dla stworzenia odpowiedniego klimatu oraz możliwości korzystania z kuchni w porze wieczorno-nocnej. Elementy instalacji elektrycznej i oświetleniowej muszą być dostosowane do użytku na zewnątrz. Dlatego powinny posiadać stopień ochrony co najmniej IP 54. Jeśli kuchnia letnia znajduje się w znacznej odległości od domu i nie ma dostępu do pionu kanalizacyjnego, to dobrym pomysłem może okazać się specjalna pompa do przetłaczania brudnej wody (ze zlewu czy zmywarki).   

 

Wyposażenie kuchni letniej  

 

W ramach wyposażenia kuchni letniej, oprócz pieca (kuchenki), blatu, zlewu, mebli (stołu, szafek, półek itp.) czy sprzętu AGD, powinny znaleźć się mniejsze, ale równie ważne akcesoria. Dobrym przykładem jest np. deska do krojenia, pojemnik na pieczywo, stojak na ręcznik papierowy, kosz na odpadki, zestawy naczyń i ceramiki oraz sztućce. Wszystko to kupisz w sklepie Mrówka, wybierając spośród bogatego asortymentu modele dopasowane do stylistyki kuchni i własnych upodobań. Ciekawym uzupełnieniem kuchni letniej mogą być doniczki ze świeżą bazylią, rozmarynem czy miętą. W kuchni plenerowej z pewnością przydadzą się lampy owadobójcze. Jeżeli na przeszkodzie nie stoją ograniczenia techniczne lub budżetowe, to warto wyposażyć kuchnię letnią w promienniki grzewcze. Tego typu punktowe ogrzewanie sprawdzi się podczas przygotowywania i spożywania posiłków w porze wieczornej oraz w okresie wczesnej wiosny i późnej jesieni. 

 

 Meble ogrodowe – Mrówka pomaga zagospodarować otoczenie kuchni letniej 

 

Ważnym elementem otoczenia kuchni letniej są meble ogrodowe, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są eleganckie meble ogrodowe z technorattanu, a także stoliki i krzesła z tworzywa sztucznego. W obu tych przypadkach materiał jest odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak np. opady deszczu czy wahania temperatur oraz łatwy do utrzymania w czystości. W przypadku mebli drewnianych, należy zadbać o ich odpowiednią impregnację zabezpieczając je przed wilgocią i promieniowaniem UV. Wybierając meble metalowe – zadbaj o dobrą ochronę antykorozyjną. Ciekawą opcją są składane meble ogrodowe, które na koniec dnia można przechowywać np. w zadaszonej kuchni letniej. Urządzając najbliższe otoczenie kuchni letniej, zadbaj o meble ogrodowe, które sprzyjają relaksowi na świeżym powietrzu, ale też umożliwiają również komfortowe spożywanie posiłków. W sklepie PSB Mrówka możesz kupić całe zestawy mebli, jak i pojedyncze krzesła ogrodowe, stoły, stoliki kawowe, fotele, leżaki, hamaki, huśtawki czy komplety wypoczynkowe. Wygodne i funkcjonalne meble ogrodowe z Mrówki zachęcają do korzystania z uroków natury i spędzania wolnego czasu w otoczeniu zieleni, ptaków oraz aromatu potraw, przygotowywanych w plenerowej kuchni letniej. W sytuacji, kiedy niewielka powierzchnia zadaszonej letniej kuchni uniemożliwia wstawienie do niej stołu z krzesłami, można stworzyć klimatyczną strefę do wypoczynku i spożywania posiłków na otwartej przestrzeni ogrodu. Doskonale sprawdzi się wówczas tani żagiel ogrodowy, który zapewni przyjemny cień, ochronę przed intensywnym słońcem oraz schronienie na wypadek nagłego deszczu. Alternatywą jest parasol ogrodowy oraz markiza, którą z powodzeniem można zamontować na bocznej elewacji domu. W otoczeniu kuchni letniej warto zainstalować dodatkowe oświetlenie, kupując np. designerskie lampy solarne, jakich olbrzymi wybór oferuje Mrówka. Podczas gotowania, dobrze mieć na oku dzieci, dlatego świetnym pomysłem jest zaaranżowanie w sąsiedztwie letniej kuchni niewielkiego placu zabaw. Tego rodzaju atrakcja sprawdzi się także w trakcie spotkań towarzyskich i wspólnego, beztroskiego biesiadowania ze znajomymi. Huśtawki, trampoliny, zjeżdżalnie – to gwarancja, że najmłodszym nigdy nie grozi nuda. 

 

Prosto, szybko, blisko – wszystko znajdziesz w Mrówce 

 

Przygotowanie wygodnej letniej kuchni może być naprawdę proste i szybkie. Do realizacji tej koncepcji niezbędny jest plan i oczywiście produkty z Mrówki. Akcesoria kuchenne, sprzęty i meble ogrodowe – to wszystko znajdziesz w marketach w Sierakowicach i Zblewie.