
Kostka brukowa: zalety, rodzaje, trendy
30.06.2023
Nawierzchnie z kostki brukowej robią furorę. Wykorzystywane do budowy podjazdów, tarasów i alejek pełnią
w ogrodzie wiele funkcji, między innymi dekoracyjnych. Podobnie jak wszystko inne, kostki brukowe podlegają wpływom mody. Już nie jesteśmy skazani na kilka prostych wzorów, ale mamy do wyboru kostkę o różnych kształtach, kolorach i wielkości.
Każdy właściciel domu, który chce, aby jego posiadłość się wyróżniała i była wyjątkowa, wciąż podnosi jej atrakcyjność. Może to zrobić na wiele sposobów, między innymi poprzez ułożenie kostki brukowej. Na pewno będzie to idealny pomysł na podjazd, tym bardziej, że kostki są dostępne w różnych kolorach i mogą być układane w dowolne, niepowtarzalne wzory.
Istnieje wiele praktycznych korzyści, jakie wynikają z wybrania na podjazd właśnie kostki brukowej. Tego typu nawierzchnie z kostki brukowej są wyjątkowo wytrzymałe i trwałe. Mogą wytrzymać ciężar pojazdu przez długi czas – bez pękania lub uszkodzenia. Ponadto są odporne na działanie warunków atmosferycznych i będą trwać w dobrym stanie przez wiele lat bez konieczności wymiany.
Kolejną zaletą kostek brukowych jest trwałość kolorów i odporność na różnego plamy (nawet z oleju) i wykwity. Jednak warunkiem takich właściwości jest wcześniejsza impregnacja kostki odpowiednimi środkami.
Jak dobrać kostkę brukową?
Przed zakupem kostki brukowej należy zastanowić się, jak duża będzie powierzchnia, którą chcemy wyłożyć oraz jakim obciążeniom będzie ona poddawana. Od tego zależy bowiem nie tylko rozmiar materiału, ale także jego grubość.
Przełóżmy to na praktykę. Najdrobniejszej kostki nie układa się raczej na większych powierzchniach ze względu na zapotrzebowanie materiału i nakład pracy. Dużych elementów z kolei nie powinno się stosować na wąskich i krętych ścieżkach. Pozwala to uniknąć niepotrzebnego docinania materiału.
Bardzo ważna decyzja jest też grubość kostki. Dobieramy ją w zależności od natężenia ruchu, jaki będzie się na niej odbywał. Tam, gdzie przewidujemy wyłącznie ruch pieszy, stosowane są najcieńsze nawierzchnie, czyli np. płyty ogrodowe 3-4 cm lub kostki brukowe grubości 4-6 cm. Z kolei tam, gdzie, będą poruszały się samochody osobowe (na podjeździe do posesji czy wjeździe do garażu) wybieramy materiał nieco grubszy – min. 6-8 cm.
Możemy przejść do kształtu i kolorystki kostki brukowej. Oczywiście, każdy producent ma swoją ofertę kolorystyczną, ale trzeba pamiętać o tym, że nawet w obrębie jednego koloru mogą wystąpić nieznaczne różnice odcieni. Kostki powstają bowiem z surowców naturalnych i różnice odcieni są również rzeczą naturalną.
W szerokiej ofercie producentów kostek każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy wymieniać kostki gładkie, z fazą, prostokątne, kwadratowe, wieloformatowe i o niestandardowych kształtach. Wybieramy w stylu industrialnym, nowoczesnym, postarzanym, antycznym itd.
Skoro mowa już o producentach, warto przyjrzeć się specjalnej ofercie Semmelrocka i Polbruku. Jeżeli powierzchnia do pokrycia wynosi ponad 150 metrów kwadratowych, można zgłosić się po darmowy projekt, który wykona producent kostki. Ta promocja obejmuje tylko klientów zdecydowanych już na zakup kostki.
Moda na duże formaty
Jak już wspomnieliśmy, jeżeli chodzi o nawierzchnię, to obecnie ma rynku jest w czym wybierać. Coraz częściej jednak ludzie decydują się na duże formaty kostek i płyt. W czym tkwi ich siła?
Duże formaty kostki brukowej optycznie powiększają przestrzeń. Dają też możliwość układania ścieżek, w których poszczególne stopnie są od siebie oddzielone trawą, grysem lub kamykami. Na potrzeby tego typu aranżacji najlepiej jest wybrać prostokątne płyty, a następnie rozmieścić je zgodnie z długością kroku, dzięki czemu ścieżka będzie nie tylko efektownie wyglądać, ale będziemy mogli też wygodnie się po niej poruszać.
Cenna rada
Przy kształtowaniu terenu warto wykorzystać elementy wykończeniowe, takie jak palisady, dzięki którym można stworzyć różne poziomy i nadać otoczeniu zharmonizowany efekt przestrzenny. Do wykończenia linii brzegowych ścieżek i podjazdów można zastosować specjalne krawężniki, które nadają się także do oprawienia rabatek i kwietników.