Przejdź do głównej zawartości
Sierakowice, ul. Piwna 2
Zblewo, ul. Pinczyńska 1A

Sprawdź również:

komin-dachowy

Komin ponad dachem

20.06.2023

Czy zauważyłeś jak w oczach dziecka wygląda dom? Wystarczy poprosić kilkuletniego malucha o narysowanie obrazka przedstawiającego budynek. Z pewnością swoje „dzieło” zacznie od murów, dachu, a następnie okien. Nie zapomni nawet o drzwiach i budzie dla psa. Może w górnym rogu znajdzie się chmurka i uśmiechnięte słoneczko. Dzieci zauważają szczegóły. Z pewnością niektóre z nich będą pamiętały o kominie z którego będzie wylatywała długa strużka czarnego dymu. Oznacza to, że już nawet kilkulatek zauważa komin jako element domu. Zwłaszcza górną część, która wyprowadzona jest ponad dachem.

Ważną częścią budowy systemu kominowego jest wzmocnienie części znajdującej się na szczycie budynku. W narożach pustaków keramzytowych znajdują się otwory, w które należy wsunąć pręty gwintowane. W ten sposób powstanie zbrojenie części komina wyprowadzonej nad dachem. Doprowadzi to do wzmocnienia komina i będzie stanowiło opór przeciwko silnemu wiatrowi.

Gdy już trzon komina będzie gotowy czas na „mundurek”! Ważne jest, aby wykończenie było dopasowane do koloru oraz stylu dachu i elewacji. Zielona cegła w duecie z czerwoną dachówką karpiówką z pewnością doprowadzi do konsternacji wśród przechodniów, ale czy na tym Ci zależy? Jako inwestor możesz wykończyć komin (zaznaczam KOMIN – jeszcze nie siebie, to nastąpi później czyli przy tzw. wykończeniówce :)) cegłą klinkierową, tynkiem, struktonitem, a nawet łupkiem czy blachą płaską.

Murowana obudowa z cegły jest stosunkowo ciężka i dlatego wymaga przygotowania płyty betonowej, którą wylewa się na dachu pod połacią dachu. Pamiętaj, że cegła klinkierowa pełna to: cegła nie płytka – płytka nie jest cegłą, choćby się przebrała, klinkierowa tzn. nie ręcznie formowana i nie licowana, pełna czyli nie drążona, a więc bez dziurek w środku.

Jeśli Twój dekarz myśli inaczej – zmień dekarza. Zwłaszcza jeśli próbuje Ci wmówić, że cegła jest zbyt ciężka za komin. Najprawdopodobniej chce uniknąć noszenia ciężaru, bo przecież kartonik z płytką jest lżejszy. Ogromny wybór cegły znajdziesz w firmie LHL Klinkier, której produkty Bat sprzedaje z ogromną przyjemnością.

Najpopularniejszym materiałem do obudowy stał się niewątpliwie struktonit. Oceniam, że 80 – 90 % klientów wybiera właśnie ten produkt jako okrycie wierzchnie komina. Struktonit jest zdecydowanie tańszy od cegły, ale również koszt wykonawczy będzie niższy ze względu na łatwość i szybkość obróbki. Nie grożą mu wykwity, które należałoby usuwać. Chociaż znamy inwestorów, którzy zdecydowanie wolą cegłę klinkierową ze względu na jej tradycyjny i ponadczasowy charakter” – mówi Arkadiusz, specjalista ds. dachowych w firmie Bat.

Wykonawca rozpoczyna montaż struktonitu od przygotowania rusztu, najczęściej z płyt OSB do których przykręca się okładzinę. W taki sposób można też wykonać okrycie z łupka kamiennego, sidingu czy dachówki płaskiej. Innym rozwiązaniem jest otynkowanie komina, aby współgrał z kolorem elewacji. Pierwszym krokiem jest przyklejenie ocieplenia, a następnie wykonanie warstwy zbrojonej z masy szpachlowej i siatki elewacyjnej. Potem układa się tynk cienkowarstwowy – mineralny, silikatowy czy akrylowy.

Gdy okładzina będzie gotowa, czas na zwieńczenie komina czyli czapkę betonową. Jej wykonaniem zajmie się wykonawca, który bez problemu przygotuje deskowanie, a następnie ułoży zbrojenie i zabetonuje je (szkoła „otwocka” rekomenduje wykonanie czapki przed okładziną). Teraz pozostaje montaż stożka metalowego. Jego zadaniem jest odprowadzenie wody ściekającej bez blokowania przepływu powietrza. Stożek jest częścią każdego systemu kominowego. Ostatnim etapem jest obróbka uszczelniająca układana podczas pokrycia dachowego. Dobry dekarz z pewnością nie zapomni o niej, bo jej zadaniem jest ochrona dachu i komina przed przeciekaniem i zapewnienie wzajemnego dobrego połączenia. Najczęściej używa się do tego blachy płaskiej lub specjalnych taśm kominowych.

Prawidłowo wykończony komin nie wymaga już żadnej obsługi. Chyba, że w pojawią się nieefektowne wykwity na cegle. I na to mamy radę! Do czyszczenia zalecamy średnio twardą szczotkę, ale jeśli ona nie przyniesie efektów to śmiało użyj Trio-luxa! Jest to idealny preparat do usuwania wykwitów wapiennych i pozostałości po cemencie. Natomiast do ochrony cegły użyj Sarsil Klinkier, który doskonale ożywi kolor i zaimpregnuje. Bez względu na to czy Twój komin będzie z cegły, struktonitu czy otynkowany pamiętaj, że najważniejsze, żeby był solidny i szczelny. Wtedy będziesz mógł dumnie razem z dzieckiem namalować komin, a z niego wydobywający się dym…