Przejdź do głównej zawartości
Sierakowice, ul. Piwna 2
Zblewo, ul. Pinczyńska 1A

Sprawdź również:

rodzina

Jaki czujnik dymu i czadu wybrać?

30.06.2023
O czadzie mówią, że to cichy zabójca. Jednak nie każdy ma świadomość, że można zminimalizować jego szkody. Czujniki dymu i czadu to urządzenia, które mogą ochronić zdrowie i życie Twoich najbliższych. O ich przydatności nie musimy chyba nikogo przekonywać – ale za to pomożemy wybrać odpowiedni model! 

Detektory dymu i czadu wprawdzie nie zatrzymują same rozprzestrzeniającego się ognia podczas pożaru, ale mogą zapobiec jego wybuchowi. Szybko też uruchomią alarm, gdy wyczują ryzyko zatrucia unoszącymi się oparami. Jednak sam zakup czujnika nie gwarantuje bezpieczeństwa. Kluczem do jego skutecznego działania jest inteligentne rozmieszczenie detektora w odpowiednich pomieszczeniach. 

Rozmieszczenie czujników dymu i czadu

Detektory dymu w pierwszej kolejności montujemy w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się jakieś urządzenie grzewcze spalające paliwo, czyli: piec kaflowy, kominek, piecyk gazowy. Dla pełnego bezpieczeństwa można instalować je również w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywamy. 

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje detektorów dymu i do każdego z nich zalecany jest inny sposób montażu – ustawiamy go na płaskiej powierzchni bądź instalujemy go na ścianie. Decydując się na czujnik tlenku węgla, zadbajmy o to, żeby znajdował się na wysokości oczu dorosłego człowieka. Ułatwi to odczyt wartości wskazywanych na jego wyświetlaczu oraz ułatwi jego obsługę. 

Czujniki dymu montuje się na suficie, zazwyczaj na środku pomieszczenia. Jeżeli nie stać nas na ich montaż w każdym pomieszczeniu, warto umieścić jedną czujkę na każdej kondygnacji budynku, najlepiej w ciągach komunikacyjnych. Tego typu urządzenia wydają ostrzeżenia za pomocą dźwięków i sygnałów świetlnych. Warto upewnić się, że nic nie przeszkadza czujnikowi w poprawnym funkcjonowaniu. 

Uwaga, cenna wskazówka! Detektorów dymu nie powinno się instalować bardzo blisko urządzeń grzewczych – będzie to zakłócało ich działanie. 

Rodzaje detektorów dymu i czadu

W sprzedaży jest kilka rodzajów czujników: czujniki ciepła nadmiarowego (reagują na wzrost temperatury powyżej ustawionego progu), czujniki temperatury różnicowe (reagują na szybkie narastanie temperatury), czujniki do wykrywania dymu (wykrywają dym niewidoczny dla człowieka). Poza tym wyróżniamy jeszcze czujniki optyczne do wykrywania dymu (rozpoznają gęsty dym zanim nastąpi zapłon bez otwartego ognia). 

Czujka ma swoją żywotność

Podczas wyboru detektora, ważne jest zwrócenie uwagi na jego okres eksploatacji. W zależności od producenta i modelu są to różne okresy, np. 7 lub 10 lat. Dużym plusem czujników jest możliwość zasilania bateryjnego, ponieważ zapewnia to ochronę nawet w przypadku zaniku napięcia w sieci. Należy jednak pamiętać o częstej kontroli i wymianie baterii. 

Niemożliwe jest zdiagnozowanie przez człowieka bez określonych urządzeń gdzie i kiedy wydziela się czad. Właśnie dlatego niezmiernie ważne jest być przezornym i widzieć konieczność wyposażenia domu w sygnalizatory dymu i czadu. Oczywiście pamiętajmy też o ich odpowiednim rozmieszczeniu i doborze modelu. Newsletter