Przejdź do głównej zawartości
Sierakowice, ul. Piwna 2
Zblewo, ul. Pinczyńska 1A

Sprawdź również:

koszt-dachu

Ile kosztuje wykonanie dachu?

20.06.2023

W trakcie budowy domu jednym z najważniejszych etapów jest wykonanie dachu. Koszt jego wykonania spędza sen z powiek wielu inwestorom budującym dom czy planującym jego wymianę. Wybór konkretnego poszycia stanowi jedną z trudniejszych decyzji, jaką inwestor musi podjąć. Praktyka pokazuje jednak, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują” i każda decyzja podejmowana w oparciu o racjonalne przesłanki nie jest już taka trudna.

Generalnie cena dachu zależy od kilku aspektów: ceny konkretnego pokrycia wybranego przez inwestora, stopnia skomplikowania dachu i ceny robocizny.

Pokrycia dachowe - cena

Materiałów na pokrycie dachu jest bardzo wiele. To, co wybierają inwestorzy, zależy w głównej mierze od tego, na jakim budynku ma zostać ułożony dach. Poniżej znajdują się wyszczególnione ceny detaliczne materiałów wg katalogów producentów lub cen wyjściowych w sklepach i marketach.

  • Bitumiczne płyty faliste - Płyta Base kosztuje ok. 13 zł/m² netto, a wyższej jakości Onduline Classic to ok. 19 zł/m² netto.
  • Papa termozgrzewalna PYE PV 250 S5 SS - ok. 19 zł/m² netto.
  • Gonty papowe, np. Izolmix - ok. 20 zł/m² netto.
  • Rolowana Dachówka Icopal 3D - ok. 19 zł/m² netto.
  • Blacha trapezowa - cena detaliczna klasycznego trapezu T-18 wynosi 22,93 zł/m² netto dla blachy ocynkowanej i 23,84 zł/m² netto dla blachy powlekanej.
  • Blachodachówka Optima Arad, powłoka HPS - ok. 54,83 zł/m² netto.
  • Blachodachówka Flex, powłoka HCG (50 lat gwarancji) - 49,69 zł/m² netto.
  • Blacha na rąbek stojący - ok. 49 zł/m² netto.
  • Dachówka betonowa firmy Creaton - od 23,77 zł/m² za Goteborg Planar do 47,53 zł/m² za Kapstadt Planar.
  • Dachówka ceramiczna - Dachówka Roben Piemont kosztuje 38,28 zł/m² netto, natomiast Creaton Domino Finesse to koszt 85,56 zł/m² netto.

Powyższe ceny dotyczą jedynie ostatniej warstwy pokrycia dachu, ponieważ każda warstwa wymaga odpowiedniego podkładu.

Kształt dachu a jego cena

Cena dachu zależy w znacznym stopniu od stopnia skomplikowania konstrukcji dachu. Jedną z najprostszych jest klasyczny dach dwuspadowy. Dachy kopertowe, wielospadowe czy z wieżyczkami wymagają większej ilości materiału i generują wyższe koszty ze względu na większe straty materiałowe i robociznę. Im mniej załamań i koszy, tym mniej potencjalnych mostków termicznych oraz błędów wykonawczych.

Koszt dachu

Aby prawidłowo skalkulować koszt dachu, trzeba przede wszystkim zdecydować się na konkretne pokrycie. Pomocni będą specjaliści w składach budowlanych BAT, którzy na podstawie projektu wykonają kalkulację zapotrzebowania na materiały i akcesoria. Ostateczne wyliczenia mogą różnić się w zależności od rabatów oferowanych przez składy budowlane.