
Ekobruk zamiast kostki, asfaltu i betonu
30.06.2023
Kratka trawnikowa jako alternatywa dla estetycznego i trwałego parkingu? Jak najbardziej! Aby przekonać się
o zaletach ekobruku, wystarczy zestawić go ze stosowaną często kostką brukową czy płytą betonową.
Innowacyjne i przyjazne środowisku ażurowe płyty z tworzywa sztucznego to produkt, który jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych umocnień. Zastosowanie ekobruku jako rozwiązania na parking to nie tylko aspekt ekologiczny, ale również ekonomiczny. Choć sama kratka trawnikowa należy do tańszych nawierzchni ziemnych, to warto wziąć pod uwagę jeszcze inne koszty. Ułożenie ekokratki nie wymaga wyspecjalizowanego zespołu
i sprzętu. Oczywiście cena jej transportu także powinna mile zaskoczyć swoim kosztem – w końcu kratka trawnikowa jest znacznie lżejsza od innych tego typu materiałów.
Skoro już uspokoiliśmy Wasze portfele, możemy przejść do funkcjonalności ekobruku - kratki trawnikowej. Produkowany jest on z tworzywa sztucznego, więc jest bardzo trwały i odporny na czynniki atmosferyczne (wodę, mróz i chemikalia). Zależnie od zastosowanego wypełnienia, zadaniem kratki trawnikowej jest wzmocnienie lub utwardzenie powierzchni według oczekiwań. Dzięki temu mogą być one świetną alternatywą dla ruchu pieszego, samochodowego oraz pełnić funkcję ozdobną na skarpach. Kratki parkingowe czy trawnikowe równomiernie przenoszą siły pod wpływem nacisku, przez co wyeliminowana jest konieczność drogich napraw.
Ekobruk z marketu budowlanego BAT
Kratki porośnięte roślinami pozwalają w pełni wyeksponować naturalne piękno natury. Dzięki nim rośliny przechodzą normalną wegetację, a jednocześnie mogą być traktowane jako powierzchnia biologicznie czynna. Nawierzchnia wzmocniona ekobrukiem jest w pełni wodoprzepuszczalna – wody opadowe przenikają do gruntu, zapobiegając powodziom.
Tak więc podsumowując, ekobruk idealnie sprawdza się na podjazdach, drogach dojazdowych, parkingach, skarpach i chodnikach. Trzeba go jeszcze tylko… ułożyć.
Montaż ekobruku
Najczęściej spotykane wymiary kratek trawnikowych to kwadraty 50 x 50 cm, 41,5 x 41,5 cm i 38,5 x 38,5 cm.
Te z grubszymi ściankami (5 mm) spełnią swoje zadanie jako nawierzchnia parkingowa.
Ekobruk ma zaczepy, za pomocą których łączy się kwadraty w jedną całość. Jednak zanim do tego przystąpimy, należy wykonać podbudowę. Ta konkretna pod parking zwykle składa się z dwóch warstw. Nośna powinna być wykonana
z tłucznia o granulacji do 31,5 mm, który należy zagęścić mechanicznie. Na dnie oraz na kruszywie należy położyć geowłókninę zabezpieczającą przed mieszaniem się warstw. Na ubitej warstwie nośnej robi się podsypkę
z piasku lub pospółki i zagęszcza.
Połowa pracy już za nami. Teraz na gotowej podsypce rozkładamy ekobruk. Jeżeli jest to konieczne, nawierzchnię można wyrównać zagęszczarką mechaniczną. Następnie wypełniamy kratki wybranym przez siebie kruszywem bądź ziemią pod trawę.